Dürer: Egy 93 éves férfi arcképe alapján.
(Tanulmány, Kopiás G.)
Alábbi történeteimet azért kezdtem el összeírni, mert nem szeretnénk, ha a jelenlegi vírus  sokat élt, látott, tapasztalt, bölcs embereket szakítana ki az élő szövetből.
Élményanyaguk, humoruk, széles látókörük sokunk számára példa. Örömmel tölt el azok hatása, akikkel megadatott, hogy találkozhattam; akik túléltek háborúkat, helyzeteket, amikor utakat találtak fel ott, ahol nem volt előttük semmiféle kilátás.
Szeretjük őket, büszkék vagyunk rájuk és vigyázunk rájuk.
 
Idősek történetei 1: Ottilia néni 90 éves, bécsi pótnagymamám, egy igazi nagypályás, olvasott, világot látott "Lollo Brigida" volt, aki idős korában is szép volt, egyszerűen szép, mert nem hasonlott meg önmagával soha, s mert a lelke nemes volt. Élettársa 38 évig egy híres szobrászművész volt, oldalán a pápáig is eljutott, de volt kalapmodell a Kärtnerstrassén, évente négyszer Párizsba és Velencébe járt, minden koncertről, kiállításról tudott. Mesélte, hogy megélte Bécs Floridsorf kerületének bombázását, ahol sok volt a gyár, és ahol a repülők olyan mélyen repültek, hogy a pilótát látni lehetett. Később oroszok nyalábolták fel, hurcolták autójukba, és az mentette meg, hogy hirtelen eszébe jutott valamiféle nem létező pöttyöket keresni a lábán és kiabálni kezdte, hogy "szifilisz, szifilisz"...erre kidobták félúton. Majd meséli: "Gabriella, amikor én fiatal voltam, épp vége lett a háborúnak, nem voltak férfiak...." Sosem lett gyermeke, férjhez sem ment, mégsem volt frusztrált, nem hibáztatta az életet, ezt tiszteltem benne annyira: "a frusztráltság csodálatos hiányát". S a végén: "Gabriella, én 60 éves szeretnék lenni újra. Nem szeretném végigélni a fiatal éveket. De 60 évesen az ember még elég fiatal, még elég egészséges, nincs már nagy felelőssége, túlélte a nehezét, lehet utazni, élni: én 60 éves szeretnék lenni újra.
 
Idősek történetei 3. Janka néni, pontosabban JANEK. 80 éves volt, a Szent László kórházban találkoztam vele, hosszabb időre kapott ott szobát. Szellemileg teljesen friss volt, de nagyon elmagányosodott, ám ez nem akadályozta meg abban, hogy csillogó szemmel ne magyarázzon annak, akit kinézett magának és akiben fantáziát látott. Előröl hátulról méregette az arcomat, szememet, fogaimat-majdnem mint a lóvásáron,de megnyugtatott, hogy rendben vagyok:-). Pécsett született, kereskedelmet tanult, franciául, németül kiválóan beszélt. Férjhez adták, nem maga választott , 7 évig élt boldogtalan, gyermektelen, ám tisztes házasságban. Amikor deportálni akarták őket, akkor megesküdtek egymásnak, hogy soha egyikőjük sem házasodik meg újra. Janek túlélte, a férje nem. (Túlélte, mert a töltésen meneteltek ki a városból négyes sorokban, és ő egy óvatlan pillanatban odaszólt a többi nőnek, hogy húzódjanak összébb, majd leszaladt a folyóig és fejjel beleugrott. Nem lőttek utána. Az első kocsi nem vette fel, de a második igen, és ők bújtatták is végig.) "Soha többet nem mentem férjhez, pedig kértek, elhiheted - mondta. Sikeres voltam a szakmámban, csinos voltam, fiatal. " Még bibizni se hagytam magam" :-) Melyikünk érti ezt ma? De hű maradt önmagához. Így halt meg 84 évesen.

Idősek történetei 4. Huszon éve egy budai szalonba hívtak fellépni. Kérték, hogy meséljek is a darabokról röviden .A végén a kertben volt egy kis fogadás, felcsippentettem valamit a büféasztalról és leültem a fűbe, mert a kert egy domboldalon volt és mert többen pikniket tartottak. Popper Péter ült le mellém, bemutatkozott és azt mondta: "amit a zenei poénokról mesélt, az rendkívül érdekes volt." Szólni se tudtam megilletődöttségemben, ("igen jámbor fajta" avagy "irulpirul Maria"), túl fiatal voltam, hogy a helyzet jelentőségét megragadjam. Ma mennyi mindent kérdeznék...

 

Idősek történetei 5:: Édesapám gyűjtötte az érmeket. A klubba ellátogatott még egy idős bácsi is, mindenki kedvelte a tudásáért, személyiségéért, humoráért és életrevalóságáért. Valaki odavitt neki két régi pénzdarabot, hogy megvenné e tőle ...ért.
"Ennyiért?!?!De hisz ez kopott!!"

Hosszas kéretés után megvette tehát annyiért. (Annyi, az ennyinek a fele).
Majd a vétel után körbenézett és halkan megjegyezte a többieknek: "Kopott, kopott....kétezer éves" ;-)

 

Idősek történetei 6: Alexander Satz a gráci zeneegyetem neves, orosz származású zongoraprofesszora volt, Londonba is átrepült tanítani a Royal Academy-re. Ritkán lépett fel, évente 3-4 szer, kis helyeken, nem adta el magát, de a legnagyobb élő legendák egyike volt, hogy mást ne mondjak, Beresowskit is ő tanította. (Egyszer nekem is megadatott, hogy órám legyen nála Füzesséry Zoli révén.) Életrajzában nem a szokásos paneleket használta, mint "rendszeres koncerttevékenység kül- és belföldön..." hanem leírta, hogy apja filozófus volt és gyerekkorában olyan személyiségek látogatták szalonjukat mint Prokofjev és Shostakovich. Tovább sem kellett olvasni, mindent tudtunk.
Idősek történetei 7: Édesanyám három gyerek után vissza akarta edzeni magát, hogy részt vegyen egy tanári Liszt versenyen,(ahol különdíjas lett), ehhez rendszeresen órákat vett Bán Sándor Tanár Úrtól, aki ugyan szeme világát 2 évesen elvesztette, de a legnagyobb zongoristákhoz tartozott Fischer Annie idején. Amikor Pestre költöztünk, akkor is évekig járt fel hozzánk szerdánként, reggel felesége kikísérte, mi elhoztuk a pályaudvarról, nálunk is ebédelt, közben muzsikálás, beszélgetés. 80 éves lehetett ekkor, mégis erősen jellemzett véleményével, instrukcióival, emberi és zenei mércét állítva. Nála éltem meg közelről, mit jelent a szellemi nagyság. Abszolút hallása volt és karácsonyi ajándéka az volt, hogy a lemezt, amit kapott, ki kellett találnia, ki a karmester, melyik zenekart vezényli, mi a mű címe. Elég volt, ha felesége egyszer előjátszotta a darabot neki, már tudta gyakorolni. Nem látott színeket és mégis micsoda zenei színeket játszott...Két világháború túlélve, gyermektelenül élt feleségével, együtt is vonultak be Idősek Otthonába, lakásukat egy növendékre hagyván. A szegedi Zeneművészeti Főiskola professzora volt, 2 éves kora óta nem lát és mégis 101 további évig élt: épp 103 évesen, teljes szellemi frissességben halt meg nemrégiben. Fénye átsugárzik az időn, egy más világ hírnöke volt.
 

Idősek történetei 8: Misi, fiam székely választott pótnagyapja, adott néhány tanácsot. Egy időben furcsa frizuradivat tört ki férfiak körében (Ausztriában), jelesül: zselével a homlokukon levő hajat természetellenesen hátra nyalták, amitől ez az első tincs az égnek meredt. Fiam hazahozta ezt a szokást az óvodából és gondosan kipróbálta. Egyszer. Egyetlen egyszer. Ugyanis mikor Misi bácsi előtt megjelent, az a székely józan ész ellenállhatatlan erejével ráförmedt: "Mi van édes fiam, felnyalta a borjú a fejedet?!":-))) A dolog ennyivel el volt intézve. Másik életre szóló tanácsa az volt, hogy "soha ne jegyezz el bandzsi menyasszonyt, mert félrecsókol :-) Na, mára mindent tudtok!

Idősek történetei 9: Prof. Ernst Bruzekkel Bécsben találkoztam a Palais Palffy művészkörében, sokszor ültünk nála Grinzingben grillezve. Monacóban élt 30 évig, építészetet, festészetet és díszlettervezést tanult, nagy Wagner operákhoz alkotta meg a díszleteket, ismerte a legnagyobb énekeseket karmestereket, de elmondása szerint a "modern" rendezők minimalista agyrémeihez nem volt érkezése asszisztálni, így ezzel nem foglalkozott egy idő után. "Amikor úgy alakult, hogy már nősülnöm kellett volna, inkább vettem mindig egy új Rolls-Rollce-t" kacsintott. (az nem tud főzni....a szerkesztő megjegyzése;-) Ő volt az első, aki a híres monacói Hotel de Paris-ban kiállíthatott, Ernst Fuchot is ő segítette ki Franciaországba. Sokáig élt Bécs ünnepelt Kammersängerin Primadonnájával, Renate Holmmal, Karajan nagy kedvencével, akivel később koncerteztem is. Azért az őt is meglepte fiatalon, amikor beállított Renáte Cottagegassei villájába és Maria Callas simogatta a művésznő cicáját süteményezés közben....(Ezzel csak azt akarom mondani, hogy láttam már olyat, aki látott már olyat, aki látta...;) A görög mitológia Ernst Bruzek és képei által került hozzám közel, rajongott a borért, a klasszikus zenéért és a magyarokért. Prost, Ernst!
Idősek történetei.1. A makói árvíz idején kilakoltatták az embereket. Utána persze ugyanúgy érettségizni kellett, de mindenkit átengedtek egy "árvíz kettessel".Éljen a csillagos ötös és a korona kettes :-)